Pomůžeme vám se v nabídce zorientovat a vybrat ten správný profesionální gastro sporák

      Profi sporák je základním zařízením každého gastro provozu

Sporák je používán v kuchyni k tepelné přípravě  pokrmů v hrncích, kastrolech a pánvích na plynových hořácích nebo elektrických plotnách. Vhodný typ sporáků vybíráme podle velikosti  a výkonu hořáků nebo elektrických ploten. Ve spodní části sporáku je umístěna buď klasická nebo horkovzdušná trouba rozměrů na GN 1/1  nebo GN 2/1.
     Varná plocha sporáků je tvořena plynovými výkonnými profi hořáky nebo litinovými elektrickými plotnami. Elektrické sporáky mají pomalý start a vyšší provozní náklady.  Sporáky se sklokeramickou deskou nebo s indukčním ohřevem jsou výhodou nízké provozní náklady, rychlý start ale nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Plynové profesionální gastro sporáky mají nižší pořizovací cenu, vysoká flexibilita zařízení, velký výkon a hlavně rychlý start .

Několik tipů pro výběr profi kuchyňského sporáku

  1. Elektřina - plyn - nebo INDUKCE 

  2. VELIKOST a POČET hořáků nebo plotýnek

  3. Poměr cena a značka (výrobce)

  4. Servis a opravy


1. ELEKTŘINA - PLYN - INDUKCE ?

Volba media je závislá jaké medium v kuchyni máte a když si můžete vybrat následně vybíráte podle nákladů na provoz.

         Sporáky na ELEKTŘINU 
   Elektrické varné desky nabízejí tři varianty provedení : litinové plotýnky, sklokeramická a indukční varná deska. Litinové plotýnky představují nejlevnější variantu. Sklokeramické a indukční desky již zastupují modernější a úspornější možnosti přípravy pokrmů. Sporáky s litinovými plotýnkami mají nízkou pořizovací cenu ale vyšší provozní náklady. Ploténky s litiny se delší dobu zahřívají a potom dlouho trvá chladnutí. To jsou poměrně velké ztráty energie, jež se úměrně promítají do spotřeby elektřiny. Úspornějším řešením jsou sklokeramické desky s topným tělesem. Ty lze v dnešní době považovat za určitý standard, respektive za zlatou střední cestu samotný povrch varné desky. Na něm je opticky vyznačeno několik plotýnek.
Při ohřevu nádobí dochází k menší ztrátě energie než u litinových plotýnek. Kromě nižších provozních nákladů a originálního vzhledu
    


 
         Sporáky na PLYN s hořáky
         
    Jejich výhodou může být do značné míry nižší pořizovací cena. S tím mnohdy souvisí také i menší provozní náklady a dosažení okamžitého ohřevu. Stačí otočit kolečkem, stisknout zapalování a můžete vařit. Dobře se vám bude regulovat výstupní plamen a zároveň docílíte minimálních tepelných ztrát.
   Překážkou však může být napojení na plyn. Rozvody nejsou tak jednoduché jak elektřina a náročnější je i údržba.        Sporáky INDUKČNÍ

V tomto případě lze hovořit o nejnovější technologii na současném trhu. Často dochází ke zmatkům ohledně sklokeramickýcha  indukčních varných desek. Jak varné desky s topnou spirálou, tak indukční varné desky jsou sklokeramické, mají pouze jiný zdroj energie. U indukce dochází pouze k ohřevu plochy kuchyňského nádobí, jež je spojena s deskou. Tím je dosaženo té nejvyšší účinnosti a efektivity, co se týče vyprodukované energie 

           Na rozdíl od varianty s topnou spirálou nemusíte řešit pracné mytí připečených zbytků jídla při ukápnutí či přetečení, protože na indukci se vám jednoduše nepřipálí.
           Rychlé rozpálení na požadovanou teplotu a minimální energetické ztráty jsou vykoupeny vyššími pořizovacími náklady. Počítat musíte také s tím, že na indukční desku se používá jenom nádobí s feromagnetickým dnem, v němž je přísada železa. Tyto kuchyňské doplňky jsou označovány speciálním symbolem. Praktickou zkouškou je například přiložení magnetu ke dnu nádobí, kde musí držet.   

2. VELIKOST sporáků a POČET a VÝKON hořáků nebo varných plotýnek a VELIKOST TROUBY

Velikost sporáků určuje kolik prostoru nám sporák zabere v kuchyni ale hlavně jeho vrchní plocha určuje jak velké hrnce budeme moci používat aniž by jeden hrnec svým průměrem zasahoval až na druhý hořák.
    Velikost je prvním rozhodujícím ukazatelem. Pro gastro provozy jsou sporáky rozdělené podle hloubky sporáku (od břicha ke stěně) na 600 mm , na 700 mm a 900 mm

   Sporáky linie 600 mm jsou určené pro malé kuchyně   Sporáky linie 700 mm jsou určené pro střední kuchyně


   Sporáky linie 900 mm jsou určené pro velké kuchyně  POČET HOŘÁKU může být obvykle od dvou do 6-ti. 

Rozhodující u plynových hořáků je výkon hořáků. Jestliže domácí sporáky mají výkon cca 1 až 2,5 kW . Profi sporáky mají příkon od 3,5 kW až 9 k kW .   Elektrické varné plotýnky můžou být kulaté nebo čtercového tvaru popř. tálové tzn. varná plocha je vcelku 
   Výkon jednotlivých plotýnek může být od cca 2 do 3 kW

   Velikost trouby je obvykle ve dvou rozměrech. 1-ní rozměr malé trouby rozměru klasické gastronádoby GN 1/1 rozměru 530x325 mm. 2-hý rozměr je velká trouba na plechy GN 2/1 rozměru 650x530 mm.
   Trouby dále můžou být horkovzdušné, kde můžeme dát více GN do zásuvu najednou (obvykle jsou to menší trouby rozměru GN 1/1) nebo trouby klasické trouby s tělesem nahoře a dole, kde vkládáme pouze jeden plech do trouby.
topné těleso – Ohřívá vzduch kolem ventilátoru, čímž vzniká pravé horkovzdušné pečení. V takovém případě je možné péct i více plechů najednou a nedochází k míchání chutí. Některé trouby mají jen ventilátor bez topného tělesa, ten ovšem pouze rozhání vzduch ohřátý spodním topným tělesem.
   Rozhodující je také příkon trouby. Trouby jsou na 230 V nebo 400 V r


3. Poměr cena a značka (výrobce)  

Většinou výrobky známých značek jsou cenově dražší. Ale cena většinou odpovídá kvalitě i když se najdou vyjímky. 

         výběr sporáku podle ceny - výhody a nevýhody :
   nízká cena při koupi    
    né vždy kvalitní provedení, funkčnost a spolehlivost, vyžší poruchovost, špatná dostupnost náhradních dílů


4. Následný servis a opravy  

Každý výrobek se někdy pokazí popř. se poškodí a budete potřebovat následný servis. 

         při koupi sporáku - výhody a nevýhody :
   při koupi zařízení přes náš e-shop nabízíme instalaci, montáž, zapojení a zaškolení obsluhy, následný servis a opravy vlastními servisními techniky popř.  našimi smluvními partnery v daném regionu    
    při koupi sporáku přes různé malé neznámé internetové obchody bez servisního zázemí , které fungují pouze z kanceláře nedokážou Vám zajistit komfortní servis zboží zakoupeného u nich , kdy cenu výrobků sníží na minimum ale jejich služby zákazníkovi prodejem končí.
       
Dooporučujeme kupovat zařízení u zavedených firem s profesionálním servisem než u kancelářových internetových prodejem popř. prodejců bez vlastního servisu.

 
Doplňkové otázky při výběru vhodného kuchyňského sporáku jsou :

- zda je vybavený piezo zapalováním nebo věčným plamínkem - zapálení hořáku nepotřebujete sirky ani jiný „podpalovač“. Stačí jen otočit kolečkem a dojde k automatickému zapálení.
- termojistka
- Pojistka plamene – Bezpečností prvek, který zamezí úniku plynu poté, co dojde ke zhasnutí plamene, například při přelití pokrmu